“Kauan eläköön rakkaus” julistaa Samu Haber uudella biisillään
Samu Haber palaa suomenkielisen musiikin pariin uudella kappaleellaan Kauan eläköön rakkaus. Biisi on ensimmäinen sinkkulohkaisu artistin tulevalta, toiselta suomenkieliseltä albumilta. Uusi kappale on nimensä mukaisesti oodi rakkaudelle. Lämminhenkiset sanoitukset on ympäröity isoilla pop-melodioilla ja Haberin omalla, tunnistettavalla soundilla. Kappaleen laulaja on kirjoittanut ja säveltänyt yhdessä Aleksanteri Hakaniemen ja Mikko Koivusen kanssa. Biisin tuotannosta vastaa huipputuottaja Joonas Angeria.
”Suomen kielessä on vaan jotain mitä muissa kielissä ei ole. Kun laulaa biisin sanoja suomeksi, se tulee niin paljon syvemmältä ja tuntuu omassakin kehossa ihan joka solussa. Ihanaa päästä taas vetämään keikkoja myös kokonaan suomeksi. Niitä biisejä on ollut ikävä. Tästä se alkaa taas matka kohti uutta Suomi-albumia ja ennen kesää tulee vielä lisää musaa ulos”, artisti kommentoi.
Samu Haber nousi 2000-luvulla kansainväliseen maineeseen Sunrise Avenue -yhtyeen keulahahmona, mutta on sittemmin vakiinnuttanut paikkansa myös sooloartistina. Haberin sooloura käynnistyi loppuvuonna 2020, ja kahta vuotta myöhemmin 2022 julkaistu debyyttialbumi Pelastetaan maailma kasvoi heti menestykseksi. Levy ylitti kultarajan, singahti julkaisuviikollaan suoraan Suomen virallisen albumilistan kärkeen ja toi Haberille Emma-ehdokkuuksia, osoittaen artistin vankkumattoman suosion myös sooloartistina. Artistin tuorein julkaisu on hänen ensimmäinen oma englanninkielinen levynsä, viime lokakuussa julkaistu Me Free My Way.
Kesällä 2025 Samu Haber esiintyy kotimaassa yhteensä kolmella suomenkielisellä keikalla. Haber kertoo tajunneensa kaipaavansa suomenkielisiä biisejään, kun viimesyksyisen albumikiertueen päätöskeikoilla Tavastialla soitettiin myös muutama kappale artistin kotimaisesta tuotannosta. Suomen konserttien lisäksi artistilla on tulevana kesänä tiedossa myös suuri Keski-Euroopan kiertue, joka kattaa lähes 30 keikkaa.
SAMU HABER SUOMESSA KESÄLLÄ 2025
10.5. Lappeenranta – Kisapuiston Jäähalli
17.5. Seinäjoki – Hetki Areena
23.8. Helsinki – Allas Live
Samu Haber somessa:
Instagram / Facebook / www
Lisätiedot ja haastattelupyynnöt:
Veera Hjerppe / Universal Music Finland
+358 50 461 9818
veera.hjerppe@umusic.com
Management:
Mikko Saukkonen
Comusic Management
+358 40 053 9599
mikko@comusic.fi
www.comusic.fi